W Polsce określa się cztery strefy mrozoodporności. W zależności więc od położenia gruntów możemy określić długość okresu wegetacyjnego dla roślin.  Według stref w naszym kraju wegetacja zaczyna się najwcześniej w województwie dolnośląskim i tam też najpóźniej kończy się dając około 220 -230 dni na rozwój roślin. Dla przeciwwagi wzdłuż wybrzeża Bałtyku, w górach i w podkarpackich kotlinach okres wegetacyjny jest najkrótszy i trwa około 100 dni.

Na Dolnym Śląsku zatem wiosna zaczyna się najwcześniej i jesień trwa najdłużej.

Czy rolnicy gospodarujący na tych terenach uwzględniają większe zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe i wiedzą, że rośliny będą dłużej korzystały z zasobów zgromadzonych w glebie?

Przypominamy o dostarczeniu w okresie pożniwnym lub wczesnojesiennym nawozów wapniowych lub wapien zawierających magnez jako podstawowych, aby wyregulować kwasowość gleby i jednocześnie dostarczyć wymaganej ilości wapnia pod zapotrzebowanie roślin jakie będą siane jesienią.

Warto przypomnieć sobie jak ważna jest rola odczynu gleby w nawożeniu roślin i że to odczyn gleby wpływa na dostępność dla roślin makro i mikroskładników. Pierwiastki takie ja azot, fosfor, potas, siarka, magnez i wapń przyswajają się, kiedy pH gleby jest w granicach 6 – 8, a więc w przedziale, który preferuje większość uprawianych przez rolników roślin.

W chwili, gdy pole opuszcza tegoroczny plon warto pomyśleć o tym, że wraz z nim wywożone są składniki pokarmowe jakie pobrała roślina z gleby w trakcie wzrostu i rozwoju i  jak efektywnie i wartościowo „uzupełnić” glebę przed kolejnym sezonem. Przy współpracy prężnie działającej firmy Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o., która wspiera swoich klientów poprzez swoich profesjonalnych doradców.

Również firma Promyk Agro wychodzi naprzeciw klientom firmy Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o. i realizuje wspólne spotkania podczas takich działań jak Agrofiesta czy Dni Promyka, gdzie podczas osobistych spotkań można wykonać natychmiastowe badanie gleby czy omówić wątpliwości dotyczące wapnowania gleby.

 
Obejrzyj film Agrofiesta 2023 w Youtube